3.7 C
De Bilt

ILT constateert onvoldoende kennis over eisen pleziervaartuigen bij fabrikanten en distributeurs

Uit onderzoek van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) blijkt dat veel fabrikanten en distributeurs van pleziervaartuigen hun documentatie en kennis niet op orde hebben. Zo ontbreekt bijvoorbeeld vereiste documentatie, zoals testrapporten of berekeningen om de stabiliteit en het reservedrijfvermogen van het vaartuig aan te tonen. Ook weten de meeste verhuurbedrijven onvoldoende dat zij ook verplichtingen hebben vanuit de Wet Pleziervaartuigen 2016 en de Richtlijn 2013/53/EU. Tussen 2022 en 2024 bezochten ILT-inspecteurs in totaal 21 fabrikanten, distributeurs en verhuurbedrijven in de omgeving van Giethoorn.

Stabiliteit, drijfvermogen en remweg

Eén van de veiligheidseisen is de stabiliteit van een pleziervaartuig. In de ISO-normen staat omschreven hoe de stabiliteit en het drijfvermogen van een vaartuig door de fabrikant kan worden aangetoond. Inspecteur John van Lochem: ”Regelmatig zie ik dat pleziervaartuigen teveel mensen vervoeren. Dat is gevaarlijk. Als het te zwaar beladen is, dan duurt het langer voordat de boot stilligt vanwege de langere remweg.

Ook kan de boot door overbelasting te diep in het water liggen, waardoor deze onbestuurbaar wordt of zelfs kan omslaan.” Pleziervaartuigen moeten veilig zijn. Bovendien moeten schippers en eigenaren de juiste vaardigheden en papieren hebben.

21 waarschuwingen

Van 2022 tot en met 2024 verrichtte de ILT in totaal 21 inspecties in de omgeving van Giethoorn. Bij alle 6 verhuurbedrijven en 15 fabrikanten en distributeurs die vaartuigen verkopen, bleken zaken niet op orde, onjuist of onvolledig. In sommige gevallen ontbraken de vereiste documenten volledig. Het gaat om wettelijk verplichte documenten waarmee de fabrikant aangeeft dat het product veilig is en voldoet aan de wet- en regelgeving. Zoals de CE-markering, de conformiteitsverklaring, de gebruikershandleiding en/of het technisch dossier.

De betreffende bedrijven ontvingen hiervoor een waarschuwing. Hoewel er een groot aantal waarschuwingen is afgegeven, waren er geen signalen voor acuut gevaarlijke situaties. De bedrijven worden dit jaar opnieuw geïnspecteerd door de ILT. Als blijkt dat ze nog niet voldoen aan de wettelijke verplichtingen, dan legt de inspectie maatregelen op om een eind te maken aan deze tekortkoming(en).

Over het toezicht op pleziervaartuigen door de ILT

Pleziervaartuigen moeten veilig zijn. De koper en/of gebruiker moet er op kunnen vertrouwen dat een nieuw gebouwd vaartuig voldoet aan wettelijke producteisen. Met haar toezicht wil de ILT voorkomen dat onveilige pleziervaartuigen in de handel worden gebracht en zo de veiligheid op het water bevorderen. Meer informatie is te vinden op Producteisen aan pleziervaartuigen en waterscooters | Pleziervaart (recreatievaart) | Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) en Aan welke eisen moet mijn pleziervaartuig voldoen? | Rijksoverheid.nl.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Nieuws uit deze regio