Op woensdag 20 mei is Bert Jan Flim te gast in onderduikersmuseum De Duikelaar. Flim, zoon van verzetsman Herman Flim uit Nijverdal, onderzocht in de afgelopen jaren vanuit een nieuw perspectief de Joodse onderduik.
Joodse onderduik
Flim kreeg in 2022 toegang tot het archief van de Commissie voor Oorlogspleegkinderen (OPK). Deze commissie bracht tussen 1945 en 1949 advies uit over het voogdijschap over bijna 1900 Joodse oorlogswezen, waaronder enkele kinderen die in Nieuwlande verbleven hebben. Mede door de informatie uit dit archief heeft Bert Jan Flim vele verhalen kunnen optekenen.
De Joodse onderduik beslaat een enorm scala aan persoonlijke verhalen. Alle menselijke gedragingen komen voorbij, van uitbuiting en mishandeling tot en met de zelfopoffering van altruïstische hulpverleners. Of zoals Flim zegt: ‘Alles wat je kunt verzinnen is gebeurd.’ In het boek De verborgen generatie, dat in december 2025 uitkwam, komen talloze verhalen die tot nu toe verborgen waren naar buiten.
De lezing is kosteloos te bezoeken, maar in verband met het aantal beschikbare plaatsen is aanmelden vooraf wel noodzakelijk (reservering@museumnieuwlande.nl)
Praktische informatie
Locatie: museum Nieuwlande, Julianalaan 3, Nieuwlande
Datum: 20 mei 2026
Tijd: 19.30 uur (inloop 19.15 uur)Aanmelden: reservering@museumnieuwlande.nl

Let op: u reageert op een nieuwssite. Reacties worden eerst door ons gecontroleerd en kunnen openbaar worden weergegeven. Heeft u een vraag over een bericht of wilt u iets persoonlijks delen? Neem dan contact op met de organisatie in het bericht of stuur uw vraag naar onze redactie. Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd.
Door een reactie te plaatsen gaat u akkoord met onze Algemene Voorwaarden en het Privacy- & redactiebeleid.