23.1 C
De Bilt

Henk weet niet van ophouden: geen zwerfvuiltje is veilig in Hummelo

Hummelo – Henk ten Zijthoff (75) woont in Hummelo. Werkte hij ooit als directeur en manager bij diverse Gelderse bibliotheekorganisaties, nu is hij een actieve zwerfvuilraper en pakt dat op een originele manier aan.

Hij jogt zomer en winter vrijwel dagelijks. De plekken waar afval ligt onthoudt hij en later haalt hij alles op als hij met de auto boodschappen doet in Doesburg. Zijn schoongemaakte parcours registreert hij daarna via de app HelemaalGroen, zodat anderen weten waar hij is geweest. ‘De app is dus ook prima te gebruiken als je per fiets of auto opruimt’.

Nederland Schoon

Hij is medecoördinator van de jaarlijkse landelijke Nederland Schoon actie in Hummelo, Keppel & Eldrik, altijd in maart. Dan gaan 60-80 mensen aan de slag samen met de WBE (Wild BeheersEenheid). Omdat één keer per jaar opruimen natuurlijk niet genoeg is, maakt Henk de route waar hij vaak jogt altijd schoon. Het wegkeilen van afval in bermen en in de natuur noemt hij ‘asociaal huftergedrag’.

Eigen zwerfafvalcontainer

Samenwerking met de gemeente is prima, Henk heeft een zwerfafvalcontainer bij zijn huis gekregen. Signaleert hij zware dumpingen dan krijgt de gemeente een mail met foto, waarna de zaak wordt opgehaald. Ooit schreef hij alle politieke partijen om aan te dringen op een statiegeldregeling, sinds die er is vindt hij minder blikjes en flesjes. Zijn oogst bestaat vooral uit McDonalds-afval, plastic en massa’s lege sigarettenpakjes. Genieten van een schone omgeving beschouwt hij als voldoende beloning voor dit werk.

Wens van Henk

Meer aandacht voor plekken waar drugs gedeald worden. Daar ligt extreem veel  etenswarenafval samen met pretsigarettenpeuken. Toezicht en handhaving zou wat Henk betreft daar een goede zaak zijn.

Ook HelemaalGroen gebruiken?

HelemaalGroen stimuleert individuele burgers om zwerfafval op te ruimen en hun inzet zichtbaar te maken https://app.helemaalgroen.nl/   Activeer de app wanneer je op pad gaat, en jouw afgelegde route wordt een groen lijntje op de kaart van Nederland. Na een maand is het oranje en twee maanden later bruin, opnieuw lopen maakt het lijntje weer groen. Je ziet je eigen route, die van deelnemers uit je omgeving én uit de rest van het land.

In 2019 startte dierenarts  Jaap de Boer uit Berkelland dit burgerinitiatief, het wordt breed gedragen en in het hele land zijn al 17.875 deelnemers actief. Iedereen kan het: jong, oud, lopend, fietsend of in een scootmobiel. Kies zelf je route dan verveelt het nooit.

Gemeente Bronckhorst telt nu 126 deelnemers bij HelemaalGroen en is sinds kort Partner van deze ANBI Stichting.  Dit jaar is in de gemeente al ruim 2000 kilometer geregistreerd schoongemaakt! Ook meedoen? www.helemaalgroen.nl 

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Nieuws uit deze regio