Basisschool Het Kornak uit Uitgeest kan zich komend jaar de kampioen noemen van het jaarlijkse debattoernooi voor de basisschool. Burgemeester Marcouch (Arnhem) reikte in het Huis der Provincie van Gelderland de beker en de medailles uit.
De tweede prijs ging naar de Arnhemse basisschool Het Mozaïek Eimerssingel en de derde plaats was voor Kindcentrum de Werf, eveneens uit Arnhem.De improvisatiestelling hebben de kinderen zonder hulp van hun meester of juf ter plekke voorbereid. Deze luidde: ‘Kinderen moeten zelf hun vaste bedtijd bepalen’.
Leren debatteren door debattoernooien
Bijna 100 leerlingen van de basisscholen ujt heel Nederland waren aanwezig op het toernooi en kregen een certificaat van deelname van de burgemeester. De juryleden die de debatten beoordeelden hebben zelf ervaring met debatteren, óf doordat ze zelf als leerling hebben meegedaan met debattoernooien óf doordat ze actief zijn in de politiek. De juryleden roemden de uitstekend onderbouwde argumenten, het enthousiasme waarmee de leerlingen hun standpunten wisten te presenteren op een respectvolle manier. Een vader van een debater uit Eindhoven verwoordde het zo: ‘Nu mijn zoon heeft geleerd zijn mening te onderbouwen, moet ik goed nadenken wat ik zeg. Maar ik vind het geweldig en ook leuk om zo met mijn zoon in gesprek te zijn aan de keukentafel.’
Vrijheid
De burgemeester benadrukte dat debatteren net zo belangrijk is als rekenen en taal en eigenlijk op iedere school onderwezen moet worden. Hij was blij dat er ieder jaar meer scholen het debattoernooi weten te vinden en debatteren een serieuze plek geven in het onderwijs. Hij wees op de brug in Arnhem, die je vanuit de grote zaal goed kunt zien. ‘Daar hebben 80 jaar geleden mensen gevochten en hun levens opgeofferd voor onze vrijheid. Met debatteren leer je om verschillen uit te vechten en te overbruggen met woorden, om onze vrijheid te behouden.’
Oefenen
Debatteren kun je leren door te oefenen. De leerlingen die meededen hebben intensief geoefend en zijn getraind in de methode van Iedereen Debatteert!, een methode die in de praktijk ontwikkeld is door Conny Ettema. Hierdoor lag het niveau dit jaar weer een stuk hoger dan vorig jaar en waren de deelnemers aan elkaar gewaagd, wat leidde tot spannende en levendige debatten. We kijken nu alweer uit naar volgend jaar voor de volgende editie van Nederland Debatteert!