Uithoorn – In de serie “Kunst die je bij blijft” gaat burgemeester Pieter Heiliegers in gesprek met inwoners over hun favoriete kunstwerk in de buitenruimte. Het werk van Wim-Jan Lenssinck wordt in deze aflevering door Marlies van der Lelij besproken. Het gaat over het kunstwerk “Het vallen en opstaan van mensen”, gemaakt door deze Utrechtse kunstenaar. Het gevelstuk is te bewonderen bij de ingang van De Burght, de kerk aan het Potgieterplein.
Wim-Jan Lenssinck
“Ik was erg blij te lezen dat de serie ‘Kunst die je bij blijft’ weer van start is gegaan. Ik heb me direct opgegeven,” vertelt Marlies van der Lelij enthousiast aan burgemeester Heiliegers. Ook hij gaf aan het erg leuk te vinden om weer met inwoners in gesprek te kunnen over kunst. De serie heeft namelijk een tijd stilgelegen door de coronamaatregelen.
Van der Lelij wist direct welk kunstwerk zij wilde bespreken. Ze legt uit: “Bij veel kunstwerken in onze gemeente zie je direct wat het is of wat het uitbeeldt. Maar dat is bij dit kunstwerk niet het geval. Iedereen interpreteert het anders. En dat vind ik bijzonder. Zelf heb ik ook navraag moeten doen bij de kerk.”
Vallen en opstaan
De kunstenaar Marlies van der Lelij, heeft met dit werk “het vallen en opstaan van mensen” uitgebeeld. Geen menselijke figuren, maar holle en bolle vormen in ritmische beweging naar de ingang van de kerk gericht. De holle vorm betekent de vallende, de bolle vorm de opstaande mens. “Met de achterliggende gedachten dat mensen binnen de muren van de kerk de kracht kunnen vinden om weer op te staan,” aldus Van der Lelij.
Gedachten naar Oekraïne
Heiliegers is ook onder de indruk van het werk. “Als ik naar het gevelwerk kijk en het verhaal erachter hoor, dan gaan mijn gedachten direct naar de Oekraïne. In de hoop dat er genoeg mensen zijn die zich over hen ontfermen en hun de kracht geven die zij nodig hebben.”
Kunstwerk van Wim-Jan Lenssinck
De Uithoornse burgemeester Letschert heeft in 1970 het kunstwerk van Wim-Jan Lenssinck geschonken aan kerk De Burght. Dit deed hij namens het gemeentebestuur. Het moest wel van buiten goed zichtbaar zijn en een algemeen karakter hebben. Zo zouden de bewoners en voorbijgangers er ook van kunnen genieten.
Van der Lelij vult aan: “Aanvankelijk werd gedacht aan een uurwerk in de toren. Maar al snel bleek dat de kosten daarvan te hoog waren. Om die reden werd uitgekeken naar een beeldend kunstenaar die aan een van de kerkmuren een sprekende voorstelling zou willen maken. En dat werd dus Wim-Jan Lenssinck.
Ook meedoen? Meld u aan
Op de Facebookpagina van de gemeente Uithoorn is vanaf woensdag het filmpje te zien van het gesprek tussen Van der Lelij en de burgemeester. Ook opgeven voor de serie? Vul het aanmeldformulier in op uithoorn.nl/kunstdiejebijblijft.
