AWS (Afvalwatersysteem) Zwanenburg is een omvangrijk project van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het omvat de bouw van twee afvalwatertransportgemalen, de aanleg van nieuwe leidingen én de renovatie en uitbreiding van de zuivering in Zwanenburg. Deze werkzaamheden worden eind 2025 afgerond. Inmiddels is de derde belangrijke mijlpaal bereikt: de zuivering is technisch gereed en volledig in gebruik genomen.
AWS Zwanenburg
Door de bouw van transportgemalen in Heemstede en Haarlem-Schalkwijk, wordt het afvalwater via nieuwe transportleidingen naar de zuivering in Zwanenburg gebracht. Het afvalwater wordt hierdoor in de regio op één plek gezuiverd: in Zwanenburg.
Duurzame toekomst
Met de uitbreiding en renovatie van de zuivering kunnen we meer afvalwater zuiveren en transporteren. Het restproduct van afvalwater, slib, verwerken we in de toekomst op de zuivering in Haarlem Waarderpolder. Het project renovatie afvalwaterzuivering Haarlem Waarderpolder is onlangs gestart. Hier wordt slib omgezet naar het duurzame product biogas. Zo zet Rijnland stappen naar een duurzame toekomst.
Samenwerking met de markt
Bij het project zijn drie aannemers betrokken. Mobilis TBI heeft gewerkt aan de uitbreiding en renovatie van de zuivering in Zwanenburg. Harry Kortman, hoogheemraad: “Na twee eerdere mijlpalen, de leidingen en de afvalwatertransportgemalen technisch gereed, staan we hier nu bijna aan het eind van dit grote project. De zuivering is net helemaal getest, in samenhang met de andere onderdelen van het systeem, in een integrale systeemtest. Een spannend moment, met een goed resultaat. Dat getuigt van een harmonische samenwerking met de markt, samen maken we onze plannen waar.”