Breda- Het waterschap Brabantse Delta heeft besloten om nieuwe onttrekkingsverboden vanuit oppervlaktewater in te stellen. Deze zijn ingegaan op woensdag 14 mei 2025 om 09.00 uur. Het huidige neerslagtekort is vergelijkbaar met het jaar 1976, het droogste jaar ooit. Tuinen, akkers en natuurgebieden snakken naar een beetje water. Maar de komende 10 dagen is de kans op regen klein.
Waarnemend dijkgraaf Rian Govers spreekt haar zorg uit over de situatie: “In 2023 en 2024 was het extreem nat. Toen hebben we gelukkig wat reserves kunnen opbouwen, we gebruiken de bodem als “spons”. We begonnen deze droge periode met een relatief hoog grondwaterpeil. Maar die voorsprong is door de afgelopen droge maanden alweer ingelopen. Dat stelt ons als waterschap voor extra uitdagingen. We bekijken de situatie hier dagelijks en nemen in samenwerking met alle betrokken partijen, waaronder de ondernemers in het gebied, afgewogen maatregelen.”
In welke gebieden is er een onttrekkingsverbod?
Het is vanaf dat tijdstip in 6 extra gebieden, niet meer toegestaan om oppervlaktewater te gebruiken voor beregening.
- Gebied 3 Dongevallei – totaal verbod
- Gebied 4 Stroomgebied van de Oude Leij – totaal verbod
- Gebied 5 Stroomgebied van de Groote Leij en de Hultense Leij – totaal verbod
- Gebied 13 Oost De Wouwse gronden – totaal verbod
- Gebied 15 Bleekloop en Zoom – totaal verbod
- Gebied 16 Woensdrechtse Kil – totaal verbod
Met deze toevoeging is het op dit moment in 10 stroomgebieden van Brabantse Delta niet toegestaan om oppervlaktewater te gebruiken voor beregening. Zie ook de: Kaart actuele onttrekkingsverboden