Ouder worden centraal in vernieuwde campagne over voorbereiding op later

Ouder worden gaat vanzelf, maar prettig ouder worden vraagt volgens het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) ook om voorbereiding. Daarom is de vernieuwde campagne ‘Praat vandaag over morgen’ gestart. De campagne richt zich op 60-plussers en biedt tips en inzichten om na te denken over wat zij belangrijk vinden voor later en welke voorbereidingen zij nu al samen met mensen in hun omgeving kunnen treffen.

Ouder worden niet uitstellen

De campagne heeft de boodschap ‘Stel ouder worden niet uit’. Daarmee wil VWS mensen op een toegankelijke manier aan het denken zetten over hun toekomst. Onderwerpen die daarbij aan bod komen zijn wonen, fit blijven en omzien naar elkaar.

Via de Later-Check op de website van Praat vandaag over morgen kunnen mensen aan de hand van vragen bekijken waarmee zij nu al aan de slag kunnen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om de vraag of de huidige woning in de toekomst nog passend is, welke mensen onmisbaar zijn, hoe contacten in de buurt kunnen worden versterkt en welke activiteiten iemand over tien jaar nog wil kunnen doen.

Voorbereiding kan volgens minister rust geven

Minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport noemt het steeds ouder worden een van de grootste verworvenheden van deze tijd. Volgens haar vraagt prettig ouder worden tegelijkertijd om voorbereiding. Op tijd beginnen kan volgens de minister rust geven, ook wanneer iemand zich nog helemaal niet oud voelt. Daarbij benadrukt zij dat ouderen er niet alleen voor staan en dat een samenleving waarin mensen naar elkaar omkijken begint bij wat zij nu al voor elkaar kunnen betekenen.

Ruth Jacott ambassadeur van campagne

Zangeres Ruth Jacott (66) is ambassadeur van de campagne. Zij treedt het liefst nog tot haar tachtigste op en probeert zich voor te bereiden om te kunnen blijven doen wat zij belangrijk vindt. Jacott vertelt dat zij aanvankelijk helemaal niet bezig wilde zijn met ouder worden, maar dat lichamelijke veranderingen haar daarmee confronteerden.

Ze beweegt nu meer om zich lichamelijk en mentaal fit en energiek te blijven voelen. Volgens Jacott is het niet realistisch om de hele toekomst te plannen, maar is het wel goed om na te denken over wat iemand kan doen om zo lang mogelijk te blijven leven op een manier die bij die persoon past.

Breed gesprek over de toekomst

‘Praat vandaag over morgen’ wordt gevoerd door VWS in samenwerking met een groot aantal maatschappelijke organisaties en bouwt voort op een initiatief van brancheorganisatie ActiZ. De campagne is onderdeel van het Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg (HLO). Het doel is zoveel mogelijk mensen te laten nadenken over later en te laten zien dat iedereen op een eigen manier voorbereidingen kan treffen.

De campagne is de komende maanden te zien op televisie, wachtkamerschermen, sociale media, online en in verschillende printmedia. Daarnaast organiseren onder meer de Seniorencoalitie, Senioren Netwerk Nederland en MantelzorgNL activiteiten en bijeenkomsten door het hele land. Daarmee willen de betrokken organisaties een breed maatschappelijk gesprek over ouder worden stimuleren.

Let op: u reageert op een nieuwssite. Reacties worden eerst door ons gecontroleerd en kunnen openbaar worden weergegeven.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Nieuws uit deze regio