Schieland en Krimpenerwaard – Verzilting dreigt door het aanhoudend droge en warme weer in delen van Nederland een steeds grotere rol te spelen. In het werkgebied van het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard (HHSK) is op dit moment echter nog geen sprake van een tekort aan zoet water. De waterstanden zijn op peil en er is nog voldoende zoet water beschikbaar.
Om verzilting tegen te gaan, gebruikt HHSK alternatieve routes voor de aanvoer van zoet water. Dat vraagt volgens het hoogheemraadschap om extra inzet en een goede samenwerking met andere waterschappen en waterbeheerders. Daarnaast voeren medewerkers samen met vrijwillige dijkwachten extra controles uit langs de kades.
Verzilting door zout water neemt toe
In Nederland regent het al langere tijd nauwelijks. Ook in Duitsland en Zwitserland valt weinig neerslag. Daardoor voeren de grote rivieren minder water aan richting Nederland. Omdat het rivierwater minder krachtig naar zee stroomt, kan zout zeewater verder het land binnendringen. De invloed van verzilting is daardoor steeds verder landinwaarts merkbaar. Dat is niet alleen nadelig voor de natuur, maar ook voor de gewassen van boeren en tuinders.
Maatregelen tegen verzilting
Wanneer het water in de Nieuwe Maas te zout wordt, laat HHSK bij de Leuvehaven en bij gemaal Schilthuis aan het Oostplein in Rotterdam minder of geen water meer het gebied instromen. Om verzilting tegen te gaan en toch voldoende zoet water beschikbaar te houden, voeren ze water via andere routes aan. Zo houden ze de Rotte en de omgeving op peil met water uit de Hollandsche IJssel. Dat water wordt via de Ringvaart naar de Rotte gepompt met gemaal Leemhuis-Stout in Zevenhuizen.
In de Krimpenerwaard voeren ze vanuit de Lek extra zoet water aan naar de Hollandsche IJssel. Daarmee proberen ze verdere verzilting van het water te voorkomen. Voor deze aanvoer gebruiken ze de Doorvoerroute Krimpenerwaard.
Zoet water slim verdelen
Ook vanuit het Amsterdam-Rijnkanaal wordt extra zoet water vanuit Midden-Nederland aangevoerd. Daarmee wordt West-Nederland voorzien van voldoende zoet water en kan verzilting zoveel mogelijk worden beperkt. Samen met omliggende waterschappen en andere waterbeheerders probeert HHSK het beschikbare water zo slim mogelijk te verdelen. Zoet water is onder meer belangrijk voor de natuur, de land- en tuinbouw en verschillende andere bedrijven.
Een tekort aan zoet water of toenemende verzilting kan gevolgen hebben voor dijken, funderingen, akkerbouw en veeteelt. Ook planten en dieren in de natuur kunnen hiervan schade ondervinden.
Extra controles van kades
Bij langdurige droogte vraagt ook de stabiliteit van kades extra aandacht. Medewerkers van HHSK controleren daarom regelmatig de groene kades op schade, zoals scheuren, verzakkingen en lekkages. Omdat het controleren van alle kades een grote klus is, heeft het hoogheemraadschap ook de hulp ingeschakeld van ongeveer 150 vrijwillige dijkwachten. Zij zijn getraind om droogteschade te herkennen en de ernst ervan in te schatten. Uit de controles zijn tot nu toe geen zorgelijke situaties naar voren gekomen.
Meer informatie en uitlegvideo
Meer informatie over de actuele situatie en de maatregelen van HHSK is te vinden in het liveblog over droogte. Wie meer wil weten over verzilting en de maatregelen die HHSK neemt om voldoende zoet water beschikbaar te houden, kan ook de uitlegvideo over verzilting bekijken.

Let op: u reageert op een nieuwssite. Reacties worden eerst door ons gecontroleerd en kunnen openbaar worden weergegeven.